News

9 چیزی که درباره نرم افزار باشگاه مشتریان در فروشگاه ها نمی دانید

از بدست آوردن قیمت رقابتی تا بردن گوی رقابت در قیمت گذاری، نرم افزارهای باشگاه مشتریان می توانند مزایای زیادی را به کسب و کارهای مختلف ارائه کنندکه فکر می کنم با بخشی از این مزایا آشنایی داشته باشید. در این مقاله 9 خصوصیتی را آورده ایم که شاید فروشگاه ها از این مزایا در مورد نرم افزارهای باشگاه مشتریان با خبر نباشند. در کسب و کارهای امروزی، بخصوص در کسب و کارهایی که بسرعت در حال رشد هستند، موضوعی است که "شما نمی دانید چه چیزی را نمی دانید". امروزه، در برنامه های بازاریابی بر اساس نرم افزار باشگاه مشتریان، فروشگاه ها چیزهای زیادی هست که توسط این سیستم ها می دانند، اما آیا این سیستم ها واقعا جواب می دهند. از ایده های آفردهی مختلف تا کاهش قیمت برای خرید در زمان مشخص، نرم افزارها و سیستم های باشگاه مشتریان به سرعت در حال رشد و توسعه هستند. در بررسی هایی که انجام داده ایم به 9 نکته کلیدی در مورد نرم افزارهای باشگاه مشتریان رسیده ایم که فکر می کنم تاکنون هیچ نوع شناختی درباره این نکات پیدا نکرده اید. پس با ما برای آَشنایی با 9 نکته کلیدی درباره نرم افزار باشگاه مشتریان همراه باشید:

1.بهترین مخاطب شما می تواند بهترین باشد

یک مشتری وفادار در یک سوپرمارکت 50 تا 70 درصد درآمد آن کسب و کار را تامین می کند، که این موضوع بر اساس تحقیقات به عمل آمده در این زمینه می باشد. اگر فروشگاه ها تلاش بیشتری را برای جلب رضایت مشتریان خود به عمل آورند، تا اینکه بخواهند جذب مشتری انجام دهند، و از داده های نرم افزار باشگاه مشتریان خود بعنوان یک راهنما برای انجام عملیات ها و فعالیت های خاص استفاده کنند و نیازهای مختلف خود را از طریق این داده ها برطرف کنند، آنها می توانند شانس بیشتری را برای رشد کردن بدست آورند. بنابراین، هزینه ای که برای حفظ این نوع مشتری خرج می شود می تواند باعث بازگشت مالی سالم تر و با ارزش تر از هزینه برای جذب مشتری جدید شود. اگر یک مشتری هیچ وقت به یک فروشگاه خاص وفادار نبوده است دلیل این موضوع این بوده است که آفرهای هیچ کدام از آنها برای او جذاب نبوده است و یک پیشنهاد هوشمندانه و باب میل او می تواند باعث حفظ آن مشتری خاص در کسب و کار شما شود.

2.برنامه ها در حال تغییر شکل هستند

برخی از کسب و کارهای بزرگ همچنان به سمت نرم افزارهای باشگاه مشتریان نرفته اند، در آمریکا فروشگاه هایی مثل والمارت، این کار را به صورت مخفیانه انجام می دهد. نرم افزار موبایل والمارت هیچ نوع کارت یا عضویتی در زمینه سیستم باشگاه مشتریان ندارد، اما اشتباه نکنید، این سیستم یک برنامه وفاداری است اما اسم آن فرق می کند. اولا، اپلیکیشن والمارت می تواند مشتریان را به شیوه سیستم های وفاداری شناسایی کند، و دوما، این اپلیکیشن داده ها و اطلاعات مختلفی را در اختیار والمارت قرار می دهد و سیستمی دارد که می تواند آفرهای شخصی سازی شده ای را به مشتریان والمارت ارائه کند، و به والمارت این امکان را می دهد که قیمت خود را رقابتی کند و فروش بیشتری را بوجود آورد.

3.قیمت گذاری می تواند رقابتی باشد

برخی از کسب و کارها از نرم افزارهای باشگاه مشتریان استفاده می کنند تا به مشتریان خود آفرهایی به صورت شخصی سازی شده بدهند و آفرهایی برای تک تک مشتریان بدهند که مختص آن مشتری باشد. و آفرها را زمانی ارسال می کنند که مخاطب در آماده ترین زمان برای خرید باشد تا بتوانند بهترین بهره را از ارسال پیشنهادهای ویژه خود به مشتریان ببرند. این شیوه ارسال آفر به صورت شخصی سازی شده به تک تک مشتریان بحث قیمت را از بین می برد و برای مشتری مهم ترین موضوع محصولی است که می خواهد خریداری کند، و مهم تر از این، این شیوه آفردهی رقابت را برای کسب و کارهای دیگر برای جذب مشتری جدید بسیار مشکل می کند.

4.نرم افزار باشگاه مشتریان محصول خود را تولید می کنند

کسب و کارها چیزی بیش از شیرینی، موز یا وسایل الکترونیک می فروشند. چیزی که نرم افزار باشگاه مشتریان تولید می کند برای کسب و کارها بسیار ارزشمند است. داده های مشتریان و خصوصیات قابل اندازه گیری و تحلیلی که توسط نرم افزارهای باشگاه مشتریان تولید می شود می تواند ارزش میلیاردی برای کسب و کار داشته باشد.

5.نتیجه منفی همگام سازی مشتریان کاهش پیدا می کند

به طور میانگین، در آمریکا هر خانواده در 29 برنامه وفاداری مختلف عضویت دارد، که تنها در 12 تای آنها فعال است. این کاهش تعداد به دلیل این است که کسب و کارها پیش بینی ها و آفرهایی که مشتریان انتظار دارند ارائه نمی کنند، و تنها با امتیاز یا تخفیف سعی در جذب مشتریان خود می کنند. این مدل، زمانی که شیوه های قدیمی نیز باعث افزایش توانایی کسب و کارها نشده است شیوه های نوین و استفاده درست از داده پتانسیل این را دارد که باعث رشد کسب و کار شود. نرم افزارهای باشگاه مشتریان موفق باید بتوانند بخاطر تمام رفتارهای مشتریان به آنها آفر خاصی را بدهند و با استفاده از داده های مختلف بتوان آفر مشخصی را به مشتری که این آفر مورد قبول آن مشتری است بدهد.

6.بهترین برنامه ها تنها یک برنامه نیستند

برگ برنده در راه اندازی نرم افزار باشگاه مشتریان در اختیار کسب و کارهایی است که متفاوت نگاه می کنند، و به نرم افزار باشگاه مشتریان خود تنها بعنوان یک برنامه نگاه نمی کنند، بلکه بعنوان یک استراتژی که می تواند به رشد برندشان و توسعه کسب و کارشان نگاه می کنند. فروشگاه هایی که داده های سیستم باشگاه مشتریان با سرمایه گذاری های خود و منابع انسانی خود در کسب و کارشان ترکیب می کنند می توانند بهترین بهره را از یک سیستم وفاداری و ایجاد باشگاه مشتریان بدست آورند. این بهرمندی زمانی به بالاترین حد خود می رسد که آن کسب و کار از سیستمی استفاده کند که بتواند تمام جوانب مختلف راه اندازی ایده های خود را توسط باشگاه مشتریان خاص پیاده کند و آن سیستم وفاداری همگامی کامل با کسب و کار آن برند را داشته باشد.

7.ارزش داده ها حداکثری ندارد

همانطور که در نکته شماره 5 گفته شد، کسب و کارها منابع مالی مختلفی را برای بدست آوردن داده توسط نرم افزارهای باشگاه مشتریان صرف می کنند، اما استفاده از درست از این داده ها را نمی دانند، بخصوص اینکه این داده ها تمام جوانب کسب و کارشان را تحت پوشش قرار می دهد. برخی از کسب و کارها حتی نمی دانند چگونه می توانند از داده های بدست آمده از نرم افزار باشگاه مشتریان برای بهبود قیمت گذاری خود استفاده کنند، یا آفرهای خود را تعریف  کنند و یا توسط این داده ها چگونه می توانند تصمیم های مختلف در کسب و کارشان را اتخاذ کنند. در نتیجه، تعداد اندکی از آنها می توانند تصمیمات مختلف کسب و کار خود را بر اساس نتایج مختلف بدست آمده توسط  سیستم باشگاه مشتریان اتخاذ کنند و نیازهای مشتریان را توسط برنامه وفاداری برطرف کنند. و در نتیجه نمی توانند از تمام پتانسیل یک برنامه وفاداری استفاده کنند و نتیجه دلخواه خود را بدست آورند.

8.تجربه بهترین پاداش است

برنامه های وفاداری تا زمانیکه نتوانند تجربه مشتری را تحت تاثیر قرار دهند نمی توانند وفاداری را تضمین کنند. پاداش ها و استراتژی وفاداری باید در یک راستا قدم بردارند، و برای رسیدن به بهترین هدف باید از داده ها و اطلاعات مختلف بدست آمده توسط باشگاه مشتریان به خوبی استفاده کرد و مشتریان را به سمتی کشاند که خود ما می خواهیم مشتریان کار خاصی را انجام دهند و این کار باید بر روی تک تک مشتریان بر اساس سلیقه و نظر تک تک آنها انجام شود.

9.بهترین زمان برای بدست آوردن داده های با کیفیت چیزی در حدود 2 سال است

میزان زمانی که پیش بینی کرده اند که داده ها بتوانند به چیزی تبدیل شوند که به شما سود برسانند چیزی در حدود یک سال است. که این رقم بر اساس تحلیل داده های شرکت های مختلف در آمریکا بدست آمده است. و یکسال بیش از این رقم زمان خواهد برد تا این داده ها بتواند تبدیل به یک استراتژی مشخص در یک کسب و کار شود و براساس این استراتژی رشد جهشی برای کسب و کار ایجاد کند. اما اینکه این داده ها به چه قالبی پیاده می شوند و یا چه شکل خاصی باید داشته باشد که بتوان گفت داده ها پخته شده و آماده است هنوز اطلاعاتی در دست نیست. اما گاهی ندانستن بعضی چیزها بهتر از دانستن آنهاست.